Νοέμβριος 4 2014

Μία ταινία για το περιβάλλον!

ejoikonomhsh-energeias

Οι μαθητές της Ε’ τάξης της περσινής χρονιάς δημιούργησαν μία ταινία με ήρωες τις φωνές τους!! Πιο συγκεκριμένα στα πλαίσια μιας έρευνας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, οι εκπαιδευτικοί  Αλεξάνδρα Γκιόκα, Άννα Λέτσι και Στράτος Καρατζίδης με την επιστημονική καθοδήγηση της καθηγήτριας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΑΠΘ κ. Φανής Σέρογλου σχεδίασαν και υλοποίησαν μια εφαρμογή για τη διδασκαλία των αρχών της βιοκλιματικής και της εξοικονόμησης ενέργειας. Οι μαθητές της Ε’ τάξης που είχαν ήδη διδαχθεί έννοιες σχετικά με τη ενέργεια και τις χρήσεις της, δημιούργησαν μία ψηφιακή αφήγηση στηριζόμενοι στην τεχνική του slowmation  μιας απλοποιημένης μορφής του animation.

Τα σκηνικά της ταινίας κατασκευάστηκαν από τα ίδια τα παιδιά. Το σενάριο της ταινίας έχει ως κεντρικό θέμα πώς τρεις φίλοι με τη βοήθεια τριών ειδικών της κα. Ενεργειούλας, της κα. Μονωσούλας και της κα. Φυτούλας μπορούν να κατασκευάσουν τρία σπίτια φιλικά στο περιβάλλον. Οι μαθητές κατάφεραν να αντιληφθούν τις αξίες της βιοκλιματικής για την εξοικονόμηση ενέργειας  (φυτεύουμε  για παράδειγμα ψηλά αειθαλή δέντρα στη βορεινή πλευρά του οικοπέδου του σπιτιού μας προκειμένου να λειτουργήσουν ως ανεμοφράκτες των κρύων βοριάδων) και να διαμορφώσουν στάσεις απέναντι στον αειφορικό τρόπο κατασκευής ενός σπιτιού.

Απολαύστε την ταινίας μας!

Posted 4 Νοεμβρίου 2014 by admin in category ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ