Ιούλιος 22 2012

ΤΟ ΝΕΡΟ..ΝΕΡΑΚΙ!!

Το νερό δεν είναι ανεξάντλητο. Οι ενέργειες του ανθρώπου έχουν άμεση σχέση με την ύπαρξη του. Το ενδιαφέρον μας στρέφεται στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα αυτού του αγαθού. Καιρός λοιπόν να διορθώσουμε τις συνήθειές μας πριν είναι αργά..Στηριζόμενοι στις παραπάνω σκέψεις οι μαθητές της Ε’ και Δ’ τάξης ασχολήθηκαν με το νερό και μέσα από έρευνα κατέγραψαν πληροφορίες, πήραν συνεντεύξεις, επισκέφτηκαν χώρους συνδεδεμένους με το νερό ενώ συνειδητοποίησαν την ευθύνη όλων μας για την ορθολογική διαχείρισή του.

Επισκεφτήκαμε το Γαλλικό ποταμό, αντικρίζοντας σημάδια μόλυνσης, αρδευτικά έργα σε διπλανά χωράφια αλλά και το βιολογικό καθαρισμό του Κιλκίς όπου εκεί το προσωπικό κάνει μια εκπληκτική δουλειά καθαρίζοντας τα λύματα του Κιλκίς, φτιάχνοντας “καινούργιο” νερό για το πότισμα των χωραφιών![slideshow]

Posted 22 Ιουλίου 2012 by admin in category ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ